Canon 50mm f/1.4 USM

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Každý, kto už má zrkadlovku a myslí to s fotografovaním skutočne vážne musí raz dôjsť k objektívom s pevným ohniskom 50mm.

Ohnisko 80mm, ktoré vytvorí 50mm objektív na DSLR s APS-C snímačom je univerzálne použiteľné pre radu fotografických zámerov. Mimoriadne vhodné je samozrejme pre portréty, kde vytvorí príjemnú a prirodzenú perspektívu (zobrazenie nosa, očí, uší atď.). V kombinácii s nízkou hĺbkou ostrosti sa navyše rozostrí pozadie a tým portrét vystúpi z fotografie. Mäkká kresba uvedeného objektívu pri nižším zaclonení súčasne čiastočne nahradí zmäkčovacie filtre, ktoré sa práve u portrétov používajú na potlačenie drobných vád pleti. Pri vyššom zaclonení majú objektívy štandardnú kresbu a hodia sa pre krajinu a jej detail, reklamnú fotografiu a radu ďalších spôsobov použitia.

Porovnanie 50mm f/1.4 USM a 50mm f/1.8 II

Obidva objektívy vykazujú vynikajúcu a v podstate takmer rovnakú kvalitu obrazu. Preto tu neuvádzam ani žiadne porovnávacie ukážky, pretože sú v podstate identické. Ostrosť i kontrast je vynikajúca pri zaclonení na f/5.6 a viac. Pri zaclonení na f/3.5 a menej sú oba pomerne mäkké, čo je ale u takto svetelných objektívov celkom normálne. Naopak sa toho s výhodou používa ako som spomenul u portrétov, kde vysoká ostrosť je skôr nežiadúca, pretože zdôrazňuje všetky vady pleti atď. Drahší Canon EF 50mm f/1.4 USM je o niečo svetelnejší (f/1.4 proti f/1.8), ostrí rýchlymi a tichými ultrazvukovými motorčekmi microUSM s možnosťou ručného doostrovania i pri zapnutom AF – autofocuse (Canon používa skratku FTM = Full Time Manual) a hlavne je kovový. Lačnejší Canon EF 50mm f/1.8 II je totiž plastový, čo sa časom môže prejaviť (a žiaľ aj prejaví..) na mechanickej stabilite optickej sústavy a plynulosti chodu AF. Používa iba bežné zaostrovacie motorčeky (MM = Micro Motor) ale ich nižšia rýchlosť sa u ohniska 50mm moc neprejavuje, pretože zaostrovací krok je pomerne krátky.

Ako už bolo povedané, obrazové rozdiely sú skutočne minimálne. Pokiaľ by sme ale skutočne nejaké hľadali, potom sa oba objektívy líšia hlavne v tom, ako zobrazujú jasné body (napr. lampy) mimo oblasť zaostrenia. Drahší 50/1.4 má clonu z 8 lamiel a tým sa rozostrené jasné body zobrazujú viac ako kruhy v porovnaní s 50/1.8, kde sa zobrazujú ako mnohouhoľníky. Oba objektívy sa taktiež rozdielne vyrovnajú so silným bodovým protisvetlom a mierne odlišne zobrazujú farby mimo oblasť zaostrenia (v anglické literatúre sa pre spôsob zobrazenia oblastí mimo zaostrenia vžil názov „bokeh“).

Je samozrejme na Vás, či investovať do základného ohniska 50mm a do sveta fantastickej svetelnosti uvedených objektívov. Oba tieto objektívy sú veľmi kvalitné a perfektne splnia to, čo sa od nich očakáva. Je pravda otázkou či potrebujete investovať do viac ako 3x drahšieho objektívu 50/1.4? Či Vám lepšia svetelnosť, kvalitnejší bokeh, odolné kovové telo, dlhšia životnosť a USM ostrenie za to stojí. Mne teda rozhodne áno!

V každom prípade som ale presvedčený, či už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek, že do každého fotobatohu zapáleného amatéra či poloprofesionála jeden z týchto objektívov určite patrí. Pre profesionálov je tu samozrejme vlajková loď pevných 50mm objektívov – Canon EF 50mm f/1.2 L USM. Jeho cena je však minimálne 13x vyššia ako najlacnejšieho z rodiny pevných 50mm objektívov.

P.S.: Až sa po Vianociach s mojou novou hračkou vybláznim, určite prinesiem nejaké skúsenosti z praxe…

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.